Międzynarodowe wyróżnienie matematyczne

images kan17 marca 2016 r. siedmioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło  w wyjątkowej, bo jubileuszowej - XXV edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Łukasz Faruga z klasy 2c, uczeń p. Gabrieli Włosińskiej, otrzymał wyróżnienie w kategorii KADET.

Konkurs ma swoje korzenie w Australii, gdzie został zorganizowany w latach osiemdziesiątych. Na terenie Europy pojawił się we Francji w 1990 roku i z inicjatywy matematyków francuskich ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich. Polska przystąpiła do konkursu w 1992 roku i od samego początku zajmuje drugie miejsce po Francji pod względem liczby uczestników. Głównym organizatorem KANGURA w naszym kraju jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych działające pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu.

Impreza ta cieszy się stale wielkim zainteresowaniem. Z roku na rok wzrasta liczba uczestniczących w niej szkół. W chwili  obecnej jest najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.

Uczestnicy konkursu otrzymują te same zadania wspólne dla danej kategorii wiekowej, o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Są one nietypowe i często bardzo "podchwytliwe". Trzeba wykazać się obszerną wiedzą matematyczną i logicznym myśleniem.

Ideą konkursu jest zbliżenie dzieci i młodzieży całego świata poprzez masowy udział we wspólnej zabawie matematycznej. Świadomość tego faktu jest niewątpliwie wielką atrakcją dla uczestników.