Nad brzegami szemrzącego strumienia

Edward Polański   Nad brzegami szemrzącego strumienia. (Żaba 2002)

Na pół ukryte źródełko bystrej rzeczułki z cicha bulgotało wpośród jasnozielonych, dziko rosnących kępek szałwii i macierzanki. Nieopodal kwitły krzewy czerwono-białych róż oraz bukszpanu. Ze wzgórka spływała woda. żłobiąc swoje koryto w piaskowoszarym żwirze. Nurkowały chyże żółwiki i uwijały się podłużne węgorze, a drapieżny szczupak czyhał na stadko żyjątek podobnych do chełbi albo też stułbi. Fruwające nad rzeczką jaskółki i ważki raz po raz skrzydełkami muskały fale. Pomiędzy pożółkłymi nurzańcami, blisko półspróchniałej łódki, swoje żeremie wybudował nieduży bóbr. Był on nie lada mistrzem w budowaniu zapór z jarzębiny, toteż - głównie za sprawą tegoż zwierzaka - spływająca obok czółna struga tu i ówdzie tworzyła niby-kałuże, które szczególnie upodobały sobie przeróżne gatunki żab Słychać było harmonijny rechot. To on na pewno natchnął naszego wieszcza do ukucia na wpół żartobliwego powiedzenia: "Żadne żaby nie grają tak pięknie jak polskie".
W owych mmijeziorkach pod kożuchem rzęsy przemykały ziemno-wodne, czupurne piżmaki, szukające świeżego żeru. Wynurzywszy się na moment, spoglądały na różnobarwne jaszczurki, które wygrzewały się na przybrzeżnych kamykach. Spłoszone nieopatrznym szelestem chybko czmychały w gąszcz jeżyn, gdzie również schowały się krótkonogie przepiórki i chwacki jerzyk. Ta wrzaskliwa ptasia hałastra zwykła wspólnie polować na chrabąszcze i żuki, buszujące wśród chabrów, perzu i pszenicy. Z hałaśliwym krzykiem przyłączył się do nich żarłoczny kszyk.
Na okalających strużkę podgórskich łąkach hasały hoże samy i hycały szaraki, które na widok myśliwego z chartem na smyczy gotowe były dać susa w nieprzebyte chaszcze. Co prawda nie zdarzało się to im nazbyt często, gdyż ów niemalże nieskażony cywilizacją strumyk przepływał przez trudno dostępne tereny polskich Bieszczad.

"Strumieńska Żaba 2002"