Założenia konkursu

"Żadne żaby nie grają tak pięknie jak polskie"

Idea Powiatowego Konkursu Ortograficznego "Strumieńska Żaba"

Genezę naszego przedsięwzięcia najlepiej tłumaczy idea konkursu ortograficznego i jego nazwa. Pomysł zorganizowania tej imprezy narodził się bowiem z troski o czystość, poprawność i piękno języka polskiego, a konkretnie - języka naszych uczniów.
Dziś - w epoce komputeryzacji - coraz częściej mówi się o znacznym uproszczeniu reguł rządzących naszym językiem i właśnie ortografia - przez niejednego z nas wspominana jako zmora lat szkolnych - staje się twierdzą, dzięki której można skutecznie bronić tradycji i odrębności. Jednocześnie przy całym szacunku dla tego, co ogólnopolskie - podkreślamy te drobne, ale ważne odrębności, które akcentują naszą przynależność do małej ojczyzny zwanej potocznie "Żabim Krajem", będącej integralną częścią Ziemi Cieszyńskiej, ale też pragniemy współtworzyć harmonijny - podobny do Mickiewiczowskiego - chór żab polskich, które grają najpiękniej na świecie, więc odwołujemy się do tych zasad, które są wspólne dla nas wszystkich.
Mamy nadzieję, że ortografia będzie tą żabą, za którą gonimy - chcąc dogłębnie poznać nasz język, a nie tym zającem, przed którym tchórzliwie uciekamy - jak to jest w znanej bajce wieszcza i coraz częściej w języku współczesnych Polaków.
Młodzi uczestnicy konkursu, którym życzymy powodzenia i osiągnięcia jak najlepszych wyników, są najlepszym dowodem na to, że piękna polszczyzna będzie miała swoich obrońców.
Organizatorzy :
Anna Walczak