Dzień projektowy w czeskim Šenovie

DSC 026518 maja 2016 r. trzydzieścioro uczniów naszej szkoły, członkowie grup projektowych odwiedzili szkołę w czeskim miasteczku Šenov. Wyjazd na dzień projektowy związany był  z trwałością projektu „Razem odkrywamy świat” , który był realizowany w ramach partnerstwa transgranicznego.

W godzinach porannych dojechaliśmy na miejsce, gdzie ciepło przywitali nas nauczyciele oraz nasi czescy rówieśnicy, z którymi szybko się zaprzyjaźniliśmy i znaleźliśmy dobry kontakt. Przygotowali oni dla nas regionalne czeskie smakołyki. Następnie rozdzielono nas na mniejsze grup i przestawiono plan dnia projektowego. Pierwszym punktem był spacer po znajdującym się niedaleko szkoły, ogromnym parku. Następnie przeszliśmy do pobliskiego kościoła, gdzie jedna z nauczycielek opowiedziała nam krótko o jego historii. Kolejnym punktem, było przygotowane przez sympatyków biologii, stanowisko z sokami, m.in. z pokrzywy, czy mięty z możliwością ich degustacji. Następnie swoje umiejętności zaprezentowali nam szkolni chemicy, pokazując pod okiem nauczycielki rozmaite doświadczenia. W południe, podczas obiadu, mieliśmy okazję spróbować regionalnych czeskich potraw. Ostatnim punktem spotkania w Šenovie były przygotowane zarówno przez nas, jak i przez uczniów szkoły w Czechach, prezentacje na różnorodne tematy związane z biologią, geografią, fizyką. Na koniec podziękowaliśmy za miło i ciekawie spędzony czas i pożegnaliśmy ze znajomymi, z którymi do dziś utrzymujemy kontakt. Ten dzień uważam za bardzo udany i mam nadzieję, że będę miała jeszcze okazję uczestniczyć w kolejnych tego typu spotkaniach w ramach współpracy transgranicznej

Michalina Tomczak, 2b

Dnia 18 maja, tego roku 30 osób z naszej szkoły uczestniczyło w czeskim dniu projektowym „Dzień Ziemi”. Nasza podróż do zaprzyjaźnionej placówki nie trwała długo. Po dojechaniu na miejsce zostaliśmy przywitani i poczęstowani regionalnymi potrawami. Następnie zostaliśmy podzieleni na 5 grup składających się z polskich i czeskich uczniów. Na początku poszliśmy zwiedzać zabytkowy kościół, w którym wysłuchaliśmy jego historii. Potem udaliśmy się do skansenu, gdzie oglądaliśmy przedmioty używane w dawnych czasach. Obok skansenu znajdował się stary młyn, do którego mogliśmy wejść i obejrzeć go od środka. Poszliśmy też do parku, by tam rozpoznawać gatunki drzew. Później udaliśmy się z powrotem do szkoły, gdzie czekały na nas kolejne dwa stanowiska. Na pierwszym z nich próbowaliśmy herbat zrobionych z ziół. Potem udaliśmy się do pracowni chemicznej, gdzie wykonywaliśmy różne eksperymenty m.in. ,,Lampę Aladyna” i ,,Trąbę słonia’’. O 12.00 zjedliśmy obiad, po czym poszliśmy obejrzeć 4 najlepsze prezentacje wykonane przez młodzież, dwie polskie - ,,Elektrownie atomowe’’ oraz ,,Gady chronione w Polsce’’. Według nas wyjazd był bardzo ciekawy i pouczający. Zyskaliśmy nowych znajomych z Czech. Na pewno zapamiętamy tan wyjazd na długo. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również uda nam się odwiedzić tę szkołę.

Patrycja Hanslik, Izabela Kurowska, 2c