godlo polski.svg „JAKIE WYCHOWANIE MŁODZIEŻY, TAKI LOS PAŃSTWA” - Isokrates

Zdrowy Dzień Dziecka

DSC 2159Pierwszego czerwca w naszym gimnazjum odbył się szkolny Festyn Zdrowia, podczas którego w różnych formach promowany był zdrowy styl życia.

W organizację festynu włączyli się uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami, nauczycielami wychowania fizycznego i biologii oraz uczniowie realizujący program edukacyjny „Czas na zdrowie” Fundacji Banku Ochrony Środowiska.

Podczas festynu odbył się pokaz filmów edukacyjnych o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej, opracowany w celu realizacji projektu „Czas na zdrowie”. Filmy w humorystyczny sposób przybliżyły uczniom treści dotyczące znaczenia aktywności fizycznej i zdrowego żywienia w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, szczególnie negatywne skutki niedostatku ruchu i złych nawyków żywieniowych.

Ważnym elementem festynu były zajęcia sportowe: turniej piłki koszykowej i ręcznej oraz „wyścigi rzędów”, w których wzięli udział uczniowie i niektórzy nauczyciele.

Wiedzę dotyczącą znaczenia żywienia w zapobieganiu rozwojowi chorób cywilizacyjnych promowały również wystawki przygotowane przez uczniów klas drugich. Każda klasa przygotowała plakaty oraz przykłady konkretnych potraw wraz z przepisami, które ograniczają rozwój podstawowych chorób cywilizacyjnych. Były to ” Pokarmy dla serca”, „Pokarmy dla zdrowych kości i stawów, „Pokarmy dla mózgu”, „Pokarmy  a nowotwory”.

Dużą atrakcją dla gimnazjalistów były także warsztaty kulinarne, które pozwoliły uczniom połączyć wiedzę teoretyczną o zdrowym stylu życia z praktycznymi działaniami. Warsztaty prowadziła pani Małgorzata Dziendziel – nauczyciel Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych z Międzyświecia wraz z grupą uczniów tej szkoły. Podczas warsztatów gimnazjaliści uczyli się samodzielnie przygotowywać sałatki owocowe, sosy jogurtowe o różnych smakach, koktajle oraz naleśniki. Ponadto, uczniowie mieli okazję spróbować smaków rożnego rodzaju chleba, wypiekanego tradycyjnymi metodami, naturalnych soków, konfitur, różnych past, ciasteczek z ziarnami. Warsztaty poprzedziła prelekcja pani Dziendziel, która omówiła zasady zdrowego żywienia oraz rolę aktywności fizycznej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Prelegentka podkreślała konieczność zachowania w codziennej diecie wszystkich składników pokarmowych, szczególnie zwróciła uwagę na rolę warzyw i owoców.

            Symbolicznym podsumowaniem festynu było rozdanie wszystkim jego uczestnikom jabłek, dostarczonych przez strażaków OSP w Strumieniu z Agencji Rynku Rolnego oraz przez PKPS w Strumieniu.

Festyn zdrowia okazał się ciekawym sposobem propagowania zdrowego stylu życia o czym mogą świadczyć wypowiedzi niektórych uczniów:

Festyn zdrowia był fantastycznym pomysłem! Wiedza, jaką podzieliła się z nami pani dietetyk jest bezcenna. Pani opowiedziała nam o sposobie żywienia dobrym i złym. A jakby tego było mało czekała nas przepyszna niespodzianka! Degustacja! Różnorakie dipy, soki, owoce. Zobaczyłam jak łatwo można zastąpić niezdrowe pokarmy, zdrowymi, które nawet bardziej smakują. To był „przepyszny” Dzień Dziecka! /Weronika Winiarska 2c/

Na wystawie 1 czerwca najbardziej spodobało mi się stanowisko z naleśnikami( pancake). Smak był obłędny. Smakowały lepiej niż zwyczajny naleśnik. Bardzo dobra była pasta z soczewicy, pierwszy raz to jadłem. Najlepszy był koktajl z mniszka – w smaku okropny, ale wiem, że jest bardzo zdrowy. /Miłosz Piętka 2c/

W pamięci utkwiła mi prezentacja o zdrowym odżywianiu, dlatego, że było w niej dużo cennych informacji na temat warzyw i owoców, spożywania ich w odpowiedniej ilości. Najbardziej smakował mi sos z czosnkiem niedźwiedzim oraz pasta jajeczna. /Szymon Chudek 2d/

Najbardziej podobała mi się wystawka klasy 2b o pokarmach dla serca, ponieważ wyróżniała się estetyką wykonania, pomysłowością i ilością włożonej pracy. /Jakub Żur 2a/

Zawody były bardzo ciekawe i śmieszne. Najbardziej mi się podobało jak nauczyciele startowali w konkurencji z nartami. Poznałam też nowe smaki – spróbowałam koktajlu z mniszka, szpinaku i ananasa – okazało się że jest bardzo dobry. /Martyna Jurczyk 2a/

— Wyścig z jajkiem był super, „sadzenie ziemniaków” było atrakcyjne. /Daniel Mrowiec 1c/

Najlepsze przekąski jadłam na stanowisku klasy 2d – były to mini tortille ze szpinakiem i serkiem almette. /Julia Ochodek 2b/

Najbardziej smakowała mi pasta z soczewicy i orzechów włoskich oraz paluszki chlebowe maczane w dipach. /Stanisław Walczak 2b/

Potrawą która najbardziej przypadła mi do gustu była granola i dip paprykowy, na który nawet zdobyłam przepis. /Kamila Gawron 2b/

Warsztaty bardzo mi się podobały, bo była część teoretyczna jak i praktyczna. /Karolina Cemor 2d/

Wszystkie filmy, które oglądałem bardzo mnie poruszyły, szczególnie ten o cukrze. Uświadomiły mi, że cukier może być tak zabójczy i niebezpieczny. /Jakub Kucz 1a/

Konkurencja, która podobała mi się najbardziej to bieg z jabłkiem – sztafeta. Był to inny, ciekawy rodzaj rywalizacji. /Kornelia Staron 1a/

Film uświadomił mi, że słodycze źle wpływają na organizm. Film zainspirował mnie do tego by jeść zdrowo. /Patryk Zakrzewski 1a/

Podobała mi się wypowiedź pani dietetyk. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat zdrowego odżywiania. Najlepsze były koktajle – genialne połączenia niektórych warzyw i owoców. /Tamara Skinder 2d/

Najbardziej podobało mi się to, że sami mogliśmy przygotowywać sobie jedzenie- ja pokroiłem do sałatki truskawki, banany i jabłko. /Jakub Banot 2d/

Najbardziej podobała mi się konkurencja z balonem oraz paletką. Konkurencje były dla wszystkich, nawet dla tych którzy nie lubią wf-u. /Kamila Mendrok 1d/

Największe wrażenie zrobiła na mnie wystawa o zapobieganiu nowotworom. Efekt wizualny łączył się z dużą różnorodnością pokarmów. /Weronika Penkala 2a/

Fajny był bieg z jajkiem na łyżce oraz „sadzenie ziemniaków”, wiele było śmiechu przy konkurencji z balonami, bo wiatr je rozwiewał. /Paulina Wantulok 1c/

LOGO GIMNAZJUM internet

DSC 7858 

Pilotaż programowania

Chętnie czytam książki

dowcipne, śmieszne, zabawne; - 13.4%
dramatyczne, dynamiczne, ekscytujące; - 5%
refleksyjne, smutne, nostalgiczne; - 1.7%
romantyczne, miłosne, melodramatyczne; - 14.3%
dokumentalne, biograficzne, faktograficzne; - 5.9%
podróżnicze, reporterskie, włóczęgowskie; - 6.7%
obyczajowe, społeczne, młodzieżowe; - 10.1%
poetyckie, liryczne, sentymentalne; - 0%
fantastyczne, irracjonalne, baśniowe; - 17.6%
przerażające, złowieszcze, makabryczne; - 2.5%
sensacyjne, detektywistyczne, kryminalne. - 21%

Wszystkich głosów: 119
Głosowanie w tej sondzie zostało zakończone on: październik 22, 2016

Kliknij obrazek aby zobaczyć folder

folderB chór_canzonetta1
folderB chór_canzonetta2

zaswiadczenie - DBI 2016-page-001

 szkola bez_przemocy_2011

mlodzi glosuja

 

 bezpieczna szkola 001

 

certyfikat przyjazni srodowisku

 

certyfikat-zachowania zdrowotne