godlo polski.svg „JAKIE WYCHOWANIE MŁODZIEŻY, TAKI LOS PAŃSTWA” - Isokrates

Sztandar jest świadkiem prawdy, znakiem wspólnoty, symbolem ciągłości i trwania. Jest przewodnikiem i nauczycielem.

dsc 3788Na lewej stronie widoczne jest godło narodowe – ukoronowany orzeł biały na czerwonym tle, symbol miłości i przywiązania do ojczyzny. Orzeł gotowy do walki jest znakiem niepodległości i gotowości do poświęcenia dla ojczyzny. Ten znak zdobi każdą klasę, towarzyszy społeczności Gimnazjum im. Powstańców Śląskich na co dzień i jest wyrazem tożsamości narodowej.


dsc 3790
Prawa strona sztandaru ma niebieskie tło. Spośród wielu symbolicznych znaczeń tego koloru wyróżnić trzeba trwałość, prawdę, wiedzę oraz młodość i odwagę. Znaczenia te tworzą niepodważalny fundament kształcenia i wychowania, a więc decydują o obliczu szkoły.

W centrum znajduje się wizerunek katowickiego pomnika Powstańców Śląskich – których dumne imię nosi nasze gimnazjum.  Trzy alegoryczne skrzydła symbolizują trzy powstania w obronie polskości, w których czynny udział brali też mieszkańcy naszej małej ojczyzny.

„Młodemu pokoleniu trzeba dać korzenie i skrzydła” – tymi słowami można streścić wymowę graficznych elementów naszego sztandaru. Dopełniają je laur – symbol zwycięstwa, wybitnych osiągnięć i pokonywania swoich słabości oraz gałązki oliwne będące znakiem pojednania i pokoju, czyli tych wartości, na których można budować ideę lepszego świata.

Znakiem przywiązania do małej ojczyzny jest dwupolowy herb Strumienia, którym nasze miasteczko mogło posługiwać się już od 1503 roku, przestawiający orła Piastów cieszyńskich symbolizującego integralny związek naszej gminy ze Śląskiem Cieszyńskim oraz świętą Barbarę - patronkę Strumienia, górników, drewnianego kościoła z 1498 r., a później obecnego sanktuarium. Warto dodać, że św. Barbara jawi się jako osoba o ogromnej erudycji, silnej osobowości oraz odwadze i miłości do Chrystusa.

Na sztandarze widnieją też słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi” wypowiedziane 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do rodzinnego kraju, które już raz przemieniły Polskę. Nie były one wołaniem o nadnaturalny cud, ale stanowiły wezwanie do działania dla ludzi niesionych siłą Ducha Świętego, zachętę do jedności w ewangelizacyjnym działaniu. Szkoła powinna być orędownikiem postępu opartego na fundamencie tradycji.

Płat sztandaru obszyty jest frędzlą barwy srebrnej, która odpowiada w heraldyce bieli orła z godła państwowego, a przy tym symbolizuje sprawiedliwość. „Srebrem wybornym jest język sprawiedliwego” głosi Księga Przypowieści i właśnie taki język jest podstawą dialogu społecznego, którego istotnym podmiotem jest szkoła.

Drzewce sztandaru wykonane jest z drewna w ciemnym kolorze i głowicy w kształcie godła państwowego.

Szkoła jest twierdzą naszej kultury z dumnie powiewającym sztandarem!

LOGO GIMNAZJUM internet

DSC 7858 

Pilotaż programowania

Chętnie czytam książki

dowcipne, śmieszne, zabawne; - 13.4%
dramatyczne, dynamiczne, ekscytujące; - 5%
refleksyjne, smutne, nostalgiczne; - 1.7%
romantyczne, miłosne, melodramatyczne; - 14.3%
dokumentalne, biograficzne, faktograficzne; - 5.9%
podróżnicze, reporterskie, włóczęgowskie; - 6.7%
obyczajowe, społeczne, młodzieżowe; - 10.1%
poetyckie, liryczne, sentymentalne; - 0%
fantastyczne, irracjonalne, baśniowe; - 17.6%
przerażające, złowieszcze, makabryczne; - 2.5%
sensacyjne, detektywistyczne, kryminalne. - 21%

Wszystkich głosów: 119
Głosowanie w tej sondzie zostało zakończone on: październik 22, 2016

Kliknij obrazek aby zobaczyć folder

folderB chór_canzonetta1
folderB chór_canzonetta2

zaswiadczenie - DBI 2016-page-001

 szkola bez_przemocy_2011

mlodzi glosuja

 

 bezpieczna szkola 001

 

certyfikat przyjazni srodowisku

 

certyfikat-zachowania zdrowotne