Ogólne informacje o szkole

Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu znajduje się przy ulicy 1 Maja 38 (dawniej budynek szkoły podstawowej) i jest placówką, do której uczęszczają uczniowie z rejonu miasta Strumienia oraz sołectw należących do gminy Strumień: Bąkowa, Zabłocia i Zbytkowa.

Uczniowie uczą się w 11 oddziałach klasowych oraz 3 zespołach edukacyjno-terapeutycznych dla uczniów z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym.

Szkoła prowadzi klasy sportowe o profilu lekkoatletycznym i piłki nożnej.

W gimnazjum prowadzone są lekcje dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego.

Szkoła posiada aulę, salę gimnastyczną, świetlicę szkolną wraz ze stołówką dla uczniów, pracownię informatyczną oraz bibliotekę z dostępem do internetu. W wyremontowanym przyziemiu mieszczą się sale Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego z zapleczem kuchennym,  sala lustrzana przeznaczona do ćwiczeń gimnastycznych oraz minisiłownia.

Otoczenie i wnętrze budynku są monitorowane.

Gimnazjum zapewnia uczniom urozmaicone formy zajęć edukacyjnych oraz szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych, m. in.: chór szkolny "Canzonetta", SKS, koło teatralne (anglojęzyczne) oraz koła przedmiotowe. Działa tu także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci prowadzące działalnośc charytatywną i grupa Wolontariaci inicjująca działania integracyjne. Gimnazjum jest inicjatorem Powiatowego Konkursu Przedmiotowego "Strumieńska Żaba", corocznie wydaje kalendarz gimnazjalny z autorskimi pracami uczniów. Szczególnie mocno rozwinięta jest współpraca transgraniczna, owocująca licznymi projektami bogatymi w różnorodne przedsięwzięcia (w tym wycieczki projektowe). Gimnazjum aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej jako gospodarz uroczystych sesji Rady Miejskiej, współautor rekonstrukcji historycznych, przedstawień plenerowych (także we współpracy z miejscową parafią).

W 2008 r. powołano Stowarzyszenie Przyjaciół Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu, którego celem jest szeroko pojęta działalność na rzecz gimnazjum, wspomaganie jego działań wychowawczych, kulturalnych, sportowych itd., a także wspieranie wszelkich inicjatyw zmierzających do poprawy warunków nauki.

Więcej informacji w Ofercie edukacyjnej.