„Są dziwy w niebie i na ziemi…” – spektakl koła teatralnego

DSC 0264Pierwsze tygodnie czerwca dla szkolnej grupy teatralnej „Together forever” były wyjątkowo intensywne i pracowite – trwały ostatnie gorączkowe próby do spektaklu „Dziady”. 8 czerwca w środę odbyła się premiera sztuki.

Zgromadzeni w auli nauczyciele i uczniowie przenieśli się w czasie i przestrzeni dzięki adaptacji dzieła Mickiewicza. Na scenie przenikał się świat fantastyczny i realistyczny, dawny i współczesny.

Występ rozpoczął taniec, do którego choreografię ułożyła pani Dorota Stryczek (za co serdecznie dziękujemy), wprowadzający widzów w nastrój tajemnicy i grozy. Akcję utworu przenieśliśmy w XXI wiek, a Guślarzami były gimnazjalistki, które, czytając dzieło wieszcza, znalazły się na granicy realności i doświadczyły spotkania z duchami. Kolejne zjawy (już zgodnie z tekstem oryginału) przekazywały nauki moralne na temat istoty człowieczeństwa. Na scenie działy się rzeczy niesamowite i niepokojące, daleko odbiegające od racjonalizmu typowego dla współczesnego człowieka, który nieustannie zabiegany i czymś zajęty, nie ma czasu, aby otworzyć się na magię codzienności – niekoniecznie związanej z duchami. Młode aktorki były doskonałe w swoich rolach, ich pełna ekspresji i zaangażowania gra aktorska nie mogła pozostawić widzów obojętnych. Godne podziwu jest to, jak dobrze uczennice radziły sobie z wyrażaniem emocji, ruchem scenicznym, jak były opanowane i zgrane jako zespół.

Dzień później odbyło się przedstawienie dla rodziców, którzy mogli zobaczyć swoje zdolne dzieci w zupełnie nowym świetle i przekonać się, jak bardzo potrafią być twórcze, pracowite i odpowiedzialne.

W spektaklu wystąpiły:

CHÓR: Marianka Gandzel, Hiacynta Janota, Zuzia Kąkol, Natalia Klinikowska, Julia Mrowiec, Weronika Penkala

GUŚLARZE: Roksana Dubczyk, Patrycja Grelowska, Patrycja Gurba

ANIOŁKI: Wiktoria Jagieła, Weronika Winiarska

WIDMO: Patrycja Hanslik

PTAKI: Kamila Mendrok, Julia Ochodek, Klaudia Różankowska, Michasia Tomczak

ZOSIA: Kaja Duda, Monika Sobel

MŁODZIEŃCY: Wiktoria Jagieła, Julia Ochodek, Klaudia Różankowska, Michasia Tomczak

UPIÓR: Paulina Wantulok

Nad spektaklem pracował także niezrównany ZESPÓŁ TECHNICZNY w składzie: Nikola Kłóś, Wiktoria Matyjas, Mateusz Dziendziel, Kuba Kwoka, Maksymilian Ociepka, Miłosz Piętka.

Spektakl wyreżyserowała, grupę aktorów zgrała i wyćwiczyła polonistka p. Anna Walczak.

Dziękujemy wszystkim tym, dzięki którym grupa teatralna „Together forever” może realizować swoją pasję i rozwijać się twórczo: dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły, rodzicom i Stowarzyszeniu Przyjaciół Gimnazjum.

"Dziady" - spektakl koła teatralnego