Historia chóru

O chórze

CHÓR SZKOLNY „CANZONETTA”  jest jednym z najdłużej działających chórów w Polsce i najstarszym chórem dziecięcym na Śląsku.  Założony został w 1932 roku przez ówczesnego kierownika szkoły Fryderyka Króla. Od 1938 roku dyrygentem był nauczyciel śpiewu Fryderyk Hawerland. W 1971 roku chór przejął Krzysztof Wójtowicz.

Od 1998 roku zespół działał jako Chór Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Strumieniu pod kierownictwem Krzysztofa Wójtowicza i Tamary Nowok.

Od roku 2003 funkcję dyrygentów pełnią Tamara Nowok i Agnieszka Gawron-Gaszczyk a stanowisko kierownika artystycznego objął dotychczasowy długoletni dyrygent Krzysztof Wójtowicz. Stałym akompaniatorem jest Maria Sladek a od 2010 roku funkcję tę pełni również Przemysław Wójtowicz.

Na repertuar chóru składają się utwory muzyki sakralnej i świeckiej różnych stylów  i epok - od średniowiecza do współczesności a także utwory muzyki ludowej i rozrywkowej.

Od ponad 30 lat chór zaliczany jest do ścisłej czołówki krajowej chórów szkolnych. Systematycznie bierze udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych zdobywając zawsze czołowe lokaty.