VIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL CHÓRÓW „GAUDE CANTEM”

1Niedawno pisaliśmy o sukcesie Chóru Canzonetta w międzynarodowym konkursie Gaude Cantem. Dzisiaj trochę szczegółów.

W dniach 18–21 października 2012r. w Bielsku-Białej odbył się VIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL CHÓRÓW „GAUDE CANTEM".

Inauguracją Festiwalu był uroczysty koncert oratoryjny w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, w którym wzięło udział ponad dwustu chórzystów z sześciu zespołów (chór Carmen z Białegostoku , chór DK w Kozach, chór Echo z Bielska-Białej, chór Hejnał z Mazańcowic, chór Tutte le Corde z Gdowa, chór SP i Gimnazjum Canzonetta ze Strumienia), Bytomska Orkiestra Gorczyckiego i czterech solistów.

W sobotę, czternaście zespołów w sześciu kategoriach, rozpoczęło zmagania konkursowe w nowej sali koncertowej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.

Po przesłuchaniu wszystkich prezentacji Jury w składzie:

• prof. Józef Świder,
• ks. dr hab. Robert Tyrała,
• dr hab. Wiesław Delimat,
• dr hab. Włodzimierz Siedlik,
• mgr Kazimierz Duda
• mgr Piotr Żółty

postanowiło przyznać chórowi CANZONETTA – pod dyrekcją Tamary Nowok i Agnieszki Gawron – Gaszczyk - nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii chórów dziecięcych (95/100 pkt) i Puchar oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł dla najlepszego chóru dziecięcego.

Grand Prix Konkursu GAUDE CANTEM zdobył Chór Wydziału Artystycznego UŚ „Harmonia" z Cieszyna pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek - dyplom złoty w kategorii chórów akademickich (99 pkt)

Podczas przesłuchań konkursowych nastąpiło prawykonanie utworu „Idzie dysc" Pana Kazimierza Dudy, napisanego specjalnie dla chóru CANZONETTA.