Spotkanie ze świadkiem bolesnej historii

DSC 0167Dnia 7.06 mogliśmy gościć w naszym gimnazjum świadka przeszłości, jednego z Sybiraków - pana Edwarda Wierzbickiego. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania hymnu Sybiraków.

Gdy miał dwa latka został on wywieziony wraz z rodzicami, babcią i wujkiem w głąb syberyjskiej tajgi. Tam wychowywał się bez ojca, który najpierw był w łagrach, a potem dołączył do oddziałów Wojska Polskiego. Warunki w obozie były okropne, brakowało jedzenia, panowało wiele chorób, była wszawica, pluskwy i szczury. Słuchaliśmy opowiadań o życiu codziennym na Syberii, o tym jak pan Edward musiał wraz z innymi chłopcami zdobywał lebiodę z pól, jak ludzie, żeby dostać odrobinę jedzenia, musieli pracować całymi dniami. Pan Edward podkreślał, że przetrwali dzięki miejscowej ludności, która pomagała zesłańcom. W  1944 jego rodzina z ostała wywieziona  z Syberii i wagon został odczepiony w Żmerynce niedaleko Winnicy, gdzie odzyskali siły i mogli wrócić do Polski.

Pod koniec spotkania pan Wierzbicki z chęcią odpowiedział na wszystkie nurtujące nas pytania, dzięki czemu jeszcze bardziej mogliśmy poznać jego historię. Na tym spotkaniu mogliśmy także zobaczyć zdjęcia obozu i rodziny pana Edwarda. Jestem pełna podziwu dla pana Edwarda, a spotkanie z nim na długo pozostanie mi w pamięci.

Julia Ochodek

Dla mnie to była bardzo pouczająca lekcja historii, ponieważ teraz żyjemy w innych czasach i nie musimy wałczyć o przetrwanie i swoją tożsamość.

Krzysztof Chmielewski

Według mnie spotkanie z panem Wierzbickim było niezwykłym i niepowtarzalnym doświadczeniem. Właśnie dzięki takim ludziom, którzy poświęcają swój czas na to, żeby opowiedzieć nam o swoich przeżyciach i wspomnieniach pamięć o historii przetrwa. Te kilkadziesiąt minut, które poświęciliśmy na wysłuchanie pana Edwarda, zapadnie mi na długo w pamięci, ponieważ wywołało we mnie wiele emocji.

Kamila Gawron

Spotkanie z tym panem było bardzo ciekawe oraz interesujące. Pan Edward opowiadał nam o swoich bolesnych wspomnieniach, a my słuchaliśmy z zapartym tchem, nie mogąc zrozumieć, jak to możliwe, że takie wydarzenia miały miejsce.

Julia Pudło