Przeczytaj mi... starszy kolego :-)

033Wspólne działania młodzieży gimnazjum i uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Odyseja” promujące czytelnictwo przeprowadzone zostały w ramach całorocznej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Nasi uczniowie: Patrycja Gurba, Jakub Strządała, Julia Wójtowicz, Magdalena Ochodek, Gabriela Czapek, Paulina Szczepanik, Jan Stefanowicz, Julia Ochodek, Kamila Gawron i Patrycja Hanslik aktywnie włączyli się w zaproponowane działania czytelnicze, uczestnicząc we wspólnych zajęciach. Spotkania odbywały się w NSP „Odyseja” i rozpoczynały od czytania przez gimnazjalistów wybranych rozdziałów z książki René Goscinny`ego i Jean-Jacques`a Sempé pt. „Mikołajek” uczniom klasy I i II. Po każdym fragmencie zadawano pytania, sprawdzając, co dzieci zapamiętały z przeczytanego tekstu. Nawet najdrobniejsze szczegóły nie sprawiły im żadnego problemu. Miny najmłodszych (i nie tylko) świadczyły o dużym zainteresowaniu i wielkiej radości, jaką niesie ze sobą poznawanie niezwykłych i zabawnych przygód tytułowego bohatera Mikołajka.

W ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku obchodzono pod hasłem „Czytanie uskrzydla”, zorganizowano w naszej szkole zajęcia biblioteczno-integracyjne dla uczniów z „Odysei”, uczniów ZET i młodzieży gimnazjum. Tematem przewodnim zajęć było opowiadanie o „Utopcu z Cieszyna” , na podstawie którego dzieci wykonywały w grupach pracę-tworzyły wymyślonego przez siebie utopca. Zwieńczeniem wspólnych działań było uczestnictwo w nauce języka migowego. Dzieci pod kierunkiem swoich nauczycieli uczyły gimnazjalistów sztuki komunikacji za pomocą gestów. Koordynatorem akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i wszystkich działań  była bibliotekarka Lucyna Wawrzyczek.