Odpowiedzialność karna nieletnich

DSC 0384W ramach corocznych spotkań z policjantem uczniowie klas pierwszych w dniu 24 października br. wzięli udział w prelekcji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich. Prelekcję prowadziła  st. asp. Bernardetta Kiełkowska z Komisariatu Policji w Strumieniu.

Szczególną uwagę zwracała na przepisy Kodeksu Karnego i Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich i wynikające z nich konsekwencje dla młodzieży. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się, kto to jest osoba nieletnia, jakie działania noszą znamiona demoralizacji oraz poznali pojęcie czynu karalnego. Pani Bernardetta wymieniła  najczęściej występujące  zachowania, które mogą być powodem konfliktu z prawem: uchylanie się od obowiązku szkolnego (wagary), palenie papierosów, spożywanie alkoholu, stosowanie środków odurzających. Omówiła  przypadki wyśmiewania, obrażania, bójek, a także przypadki cyberprzemocy - publikowania zdjęć bez zgody, komentowania ich za pomocą  telefonów komórkowych, Internetu, udostępniania swoich danych nieznajomym w sieci. Policjantka  mówiła także o niszczeniu mienia publicznego (szkolnego, innych osób), bezpieczeństwie na drodze oraz przedstawiła rodzaje  kar grożących młodemu człowiekowi  za nieprzestrzeganie prawa.

Świadomość odpowiedzialności za swoje czyny być może uchroni  niektórych przed nieodpowiednim zachowaniem się w codziennym życiu.