Nasza przygoda w muzeum

a8265e6d5e723a5b9b2872af48e6b02dDnia 17.03.2016 r. dzięki udziałowi w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym  „Moja przygoda w muzeum” dziesięć uczennic naszego gimnazjum wraz z uczennicami szkoły podstawowej mogło pojechać do urokliwego miejsca, jakim jest Zamek w Pszczynie, gdzie odbyły się dla nas warsztaty artystyczne, które nas bardzo zintegrowały.

Pierwszy etap konkursu polegał na zwiedzeniu zamku i stajni, następnie musieliśmy narysować miejsce, rzecz lub element, który najbardziej nas zachwycił. Wraz z przemiłą panią przewodnik rozpoczęliśmy tę przygodę w pięknie odrestaurowanych Stajniach Książęcych, gdzie najpierw obejrzeliśmy wystawę w wozowni „W złocie i purpurze”, której głównym tematem były trzy karoce Jana III Sobieskiego. Następnie przeszliśmy do kolejnej części, którą była hala główna z pozostałymi boksami koni. Tam znajdowały się prawdziwe dzieła motoryzacji z wystawy „Od automobilu do samochodu”.

Kolejnym punktem zwiedzania był bajkowy zamek. Każda sala była jakby wycięta z obrazka, detale zapierały dech w piersiach, a dzięki ciekawym opowieściom pani przewodnik zapoznałyśmy się z cudowną historią zamku oraz tajnikami życia właścicieli, gości, a także służby. Po zakończeniu podziwiania wnętrz każdy mógł pójść w wybranie przez siebie miejsce i narysować to, co go najbardziej poruszyło, a było w czym wybierać: bogato zdobione sufity, kryształowe żyrandole, delikatne akcenty kwiatów na ścianach oraz kosztowne dywany. Nas jednak najbardziej urzekła sala lustrzana oraz część zamku, gdzie znajdowały się ogromne marmurowe schody. Możemy stwierdzić, że Zamek Pszczyński zapiera dech w piersiach każdym, nawet najdrobniejszym elemencie.

Wiktoria Jagieła & Julia Ochodek kl. 2b